LibroLibroLibro

Ściany osłonowe

 

Prestiżowe połączenie funkcjonalności i elegancji, które znalazło trwałe miejsce w nowoczesnych formach architektonicznych. Ściany osłonowe pozwalają na efektowne przeszklenie elewacji, zapewniając pełny dopływ światła naturalnego, mającego znakomity wpływ na komfort życia i pracy. Ich zastosowanie podnosi stylowość budynku i akcentuje jego gościnność i otwartość.

Wyjątkowe parametry statyczne stosowanego w konstrukcji ścian osłonowych aluminium pozwalają na uzyskanie bogactwa form. Ich charakter można kształtować w szerokim spektrum decydując się na określony rodzaj szklenia - szybami refleksyjnymi, termoizolacyjnymi, akustycznymi lub szkłem weneckim.
Rozwiązania oferowane przez nas powszechnie wykorzystywane są także do konstrukcji przestrzennych oraz przeszkleń dachowych, zapewniających dodatkowe doświetlenie pomieszczeń i nadanie im wyjątkowego klimatu.
W zależności od wymagań i oczekiwań, klienci mają do dyspozycji system słupowo-ryglowy lub system ścian modułowych.
Do produkcji ścian osłonowych wykorzystujemy systemy Aluprof MB-SR50 (w tym z tzw. poziomą i pionową linią), Aluprof MB-SR50 EFEKT, Aluprof MB-SG50 oraz MC Wall firmy Aliplast.

 

Bogata oferta profili umożliwia realizację najbardziej śmiałych konstrukcji aluminiowo-szklanych, opartych na lekkich ścianach osłonowych płaskich (typu zawieszonego i wypełniającego) oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji. Oferowane rozwiązania pozwalają na spełnienie oczekiwań zarówno związanych z izolacją termiczną i akustyczną, jak i estetycznych.

Stosowane w systemie słupy i rygle pozwalają na budowanie ścian z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając równocześnie ich trwałość i wytrzymałość. Zaokrąglenie profili daje dodatkowo tzw. efekt soft-line.

MB-SR50 do minimum ogranicza zjawisko wykraplania się pary wodnej na elementach aluminiowych i gwarantuje odpowiednią klasę izolacyjności cieplnej. Zapewnia to zastosowanie ciągłej przekładki termicznej z izolującego HPCV oraz profilowanych uszczelek przyszybowych z EPDM.

System nie ma ograniczeń w kształtowaniu bryły przestrzennej budynku, nie zachodzi także konieczność stosowania specjalnych słupów kątowych. Wynika to z faktu, że ściany łamane w przekroju poziomym i pionowym, budowane są ze specjalnych profili nakładkowych, z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych listew dociskowych i maskujących.

System daje także możliwość efektownego podkreślenia, w widoku zewnętrznym, poziomych i pionowych podziałów ścian. Zapewnia to zastosowanie jednej z odmian MB-SR50 - MB-SR50PL (tzw. poziomej i pionowej linii).

Dane techniczne:

 • szerokość profili - 50 mm.
 • izolacyjność termiczna - grupa 2.1 i 1.0 wg DIN 4108.
 • szklenie - od 4 do 48 mm.
 • współczynnik przenikania ciepła dla ramy (dla podstawowego szklenia) - U = 2,21 W/m2K.

 

System bazuje na słupowo-ryglowym MB-SR 50, ale konstrukcja wyglądem zbliżona jest do ściany strukturalnej. Przeznaczony do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego, dużych przeszklonych płaszczyzn oraz struktur przestrzennych - świetlików i rotund.

Uzyskiwany efekt jednolitej szklanej płaszczyzny nadaje elewacji nowoczesne oblicze, zaakcentowane bardzo niewielką odległością pomiędzy taflami (20 mm). Specjalnie przygotowane szkło mocowane jest za pomocą mechanicznych łączników. Możliwe jest zastosowanie modułów ze szkłem pojedynczym i dociepleniem.

Duży wybór dostępnych w systemie słupów i rygli zapewnia optymalne zużycie aluminium. Do dyspozycji jest także szeroka gama kształtowników i akcesoriów do połączeń symetrycznych i asymetrycznych oraz kątowych.

Szczeliny pomiędzy taflami szkła wypełniane są sznurem izolacyjnym oraz specjalnym silikonem pogodowym, co daje pełną odporność na infiltrację wody i powietrza oraz doskonałą izolację termiczną.

Dane techniczne:

 • szerokość profili - 50 mm.
 • izolacyjność termiczna - grupa 1 wg DIN 4108.
 • szklenie - szkło zespolone o grubości od 28 do 36 mm.

 

Sprawdzony system szklenia strukturalnego nadający budynkom reprezentacyjny charakter. Stosowany w budownictwie ogólnym pozwala na konstruowanie lekkich ścian osłonowych (typu zawieszonego i wypełniającego) oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji.

Na podkreślenie zasługuje subtelność formy - wypełnienia dzieli 16 mm, a widoczna z wnętrza pomieszczenia szerokość profili nie przekracza 85 mm. Istotną cechą wyróżniającą MB-SG50 jest możliwość montażu profili nieprzeziernych na mur pełny, co jest efektem bocznego mocowania ram. System umożliwia mechaniczne zabezpieczenie szyb zewnętrznych w sposób punktowy bądź ciągły.

Podstawą konstrukcji nośnej MB-SG50 jest ruszt aluminiowy słupowo-ryglowy o szerokości profili 50 mm. Dzięki mocowaniu rygli w sposób nakładkowy, możliwe są różne metody montażu.

Podobieństwo MB-SG50 do systemu MB-SR50 powoduje, że wykonane w nich ściany mogą być zlokalizowane obok siebie. Ta zgodność umożliwi również wykorzystanie identycznych lub zbliżonych akcesoriów do połączeń i montażu detali.

Dane techniczne:

 • szerokość podstawowa kształtowników - 50 mm.
 • izolacyjność termiczna - grupa 2.1 i 1 wg DIN 4108.
 • szklenie - od 28 do 32 mm.
 • mocowanie szkła do modułów - klejenie konstrukcyjne.

 

 
 
 
 

System lekkiej ściany osłonowej. MC-Wall składa się z pionowych słupów i poziomych rygli połączonych ze sobą za pomocą trzpieni wykonanych ze stali nierdzewnej. Dwa lub trzy łączniki ø6 ze stali nierdzewnej przypadające na jeden węzeł, zapewniają bardzo wysoką nośność połączenia słup - rygiel zarówno w płaszczyźnie parcia wiatru, jak i w płaszczyźnie obciążenia szybą. Nie koliduje to z możliwością zastosowania tradycyjnych wsporników rygli, bądź mocowania ich tylko za pomocą wkrętów, od czoła.

Rygle są izolowane przez przekładkę termiczną zaciskaną w firmie Aliplast na etapie produkcji profili. Eliminuje to ewentualne błędy podczas późniejszego montażu przekładki. Zastosowanie rygla zintegrowanego z przekładką termiczną dodatkowo znacznie przyśpiesza montaż ściany fasadowej.

Dobór przekładki zależny jest od grubości wypełnienia w ścianie osłonowej. Możliwe do zastosowania grubości wypełnień: od 24 do 33 mm - w przypadku rygli z zagniecioną przekładką termiczną oraz do 42 mm - w ryglach z odrębną przekładką termiczną. W miejscu montażu ściany, do słupów wstrzeliwany jest tworzywowy profil izolacyjny. Konstrukcja słupa jest tradycyjna - przekładka termiczna, listwa zaciskowa i maskująca są odrębnymi elementami.

Całość ściany osłonowej może być wykończona od zewnątrz różnego rodzaju listwami dekoracyjno-maskującymi o krawędziach zaokrąglonych (tzw. efekt soft-line) oraz listwami tradycyjnymi, o kształcie prostokątnym.

Dane techniczne:

 • głębokość konstrukcyjna - 55 mm.
 • izolacyjność termiczna - współczynnik przenikania ciepła dla profili U = 1,616-2,815 W/m²K, grupa materiałowa 2.1 wg DIN 4108.
 • grubość wypełnienia - od 24 do 33 mm
 • przekładka termiczna - poliamid wzmocniony wielokierunkowo orientowanym włóknem szklanym.

 

 

Ściany osłonowe Ściany osłonowe Ściany osłonowe
Ściany osłonowe Ściany osłonowe Ściany osłonowe
Ściany osłonowe Ściany osłonowe Ściany osłonowe
Copyright © 2012 LIBRO S.C.
okna, drzwi,domy, budowy